חיפוש

מנקים: 5 הרגלים שכל עסק צריך להפטר מהם

עודכן ב: מאי 19

נושא כאוב לפנינו, נשמו עמוק משום שאני עומדת לדבר על נקודה רגישה. עד כמה רגישה?

עד כדי כך שגם אחרי 22 שנים של יזמות וניהול עסקים, בכל פעם מחדש גם אני מתמודדת איתה.


אני אתכם! מבינה כל כך כמה שאנחנו רוצים שהעסק שלנו יצליח, כמה אנחנו רוצים שהוא יגדל. אנחנו משקיעים שעות בכל פרט, נותנים את כל כולנו אבל משהו קצת תקוע ובלי לשים לב אנחנו מפתחים הרגלים שמונעים מהעסק שלנו לצמוח.


אז מוכנים? קחו דף ועט ובואו נתחיל.

ריכזתי עבורכם 5 הרגלים אנחנו צריכים לנקות מהעסק שלנו.1. תפסת מרובה לא תפסת


להיות בעל עסק זה להיות בעל כשרונות רבים כל כך! יש לנו המון תחומים בהם אנחנו צריכים להבין לנהל או לעשות בעצמינו. פרסום, מכירות, שיווק, תכנית עסקית, פיתוח, ארגון...והרשימה ארוכה. אנחנו חיים ונושמים את העסק שלנו עם דרייב מטורף שזה יצליח. אבל הרשימה הזו לא רק ארוכה, היא לא הגיונית! כמה אנשים שאתם מכירים יודעים לעשות את כל מה שמניתי? וזו רק רשימה חלקית. לכמה משימות אנחנו מגיעים?

עצרו שניה ורשמו את כל התחומים שאתם צריכים לטפל בהם. קטלגו אותם לפי סדר עדיפויות. לא קל אני יודעת. בכל פעם קחו פרוייקט, תחום אחד התפקסו עליו, ופתחו אותו עוד קצת וחזרו לרשימה. אל תתקעו על נושא אחד כי אין גבול לאיזה רמת פרטים אפשר לרדת בפיתוח נושא או מחלקה. בתור פרפקציוניסטית חצי לשעבר המשחררת כל יום עוד ועוד, למדתי שאין מושלם וזה בסדר.2. רשימות מכולת


מי שמכיר אותי יודע שאני בעצם מתרגשת כמו ילדה קטנה מטכנולוגיה באופן לא פרופורציונלי. וכך כל חיי מאוכסנים בענן, שנים על גבי שנים ומה שלא בענן היתי פשוט זוכרת.

אך עם השנים, זיהיתי שינוי בדפוס ההתנהגות שלי. בת 43, אמא יחידה לשלושה ילדים, מנהלת עסק אחד ולעיתים שניים באותו הזמן, הראש כבר מפוזר מידי.

כשאני מגיעה למשרד, יש לי משימות מרובות ודחופות... ואני? עוסקת בלקרוא מאמר על בישול תאילנדי שלא אמצא זמן להכין השבוע, או פוסט ריק מתוכן בפייסבוק.

השלב הראשון של זיהוי הבעיה הוא החשוב ביותר. וכך, היום, אני שלא החזקתי עט ונייר שנים, קניתי לי מחברת גדולה ומידי יום ראשון אני כותבת לי את כל המשימות של השבוע מוקדם בבוקר לפני שכולם קמים ויש לי מה שנקרא שקט נפשי.

מחקרים רבים מוכיחים שיש קשר הדוק בין כתיבה במחברת ליצירתיות, עוזרת להתפתחות קוגנטיבית ולאימון המוח לשימוש אופטימלי של המשאבים שלו.

בנוסף, מידי יום אני עושה רשימה של כל המשימות היומיות שלי לאותו היום ומה אני רוצה להשיג.

תוך חודש רמת הייעילות שלי בעסק פשוט השתפרה פלאים.3. אל תמעיטו בערכו של סדר טוב


לעיתים אני משווה עסק לריצה. עסק הוא לא ריצת ספרינט אלא מרתון הדורש הכנה מוקדמת, תכנון, עלייה הדרגתית והמון כוח רצון. מעט האנשים שקמים בוקר אחד ומחליטים ״היום ארוץ מרתון!״. גם לא בעוד שבוע וגם לא בעוד חודש. כך גם העסק שלכם.

אנחנו רוצים שהעסק יצליח, אנחנו רוצים להתחיל פרוייקט מסויים. אך האם ישבתם לכתוב את התהליך? לחשוב עליו? אם אתם עסק גדול יותר... האם בניתם מערכת ניהול?

אל תטעו בחשיבה שעצירה למען הסדר הטוב, למען כתיבת תהליך העבודה או פיתוח מערכת ניהול תעכב אתכם. ההפך הוא הנכון. כל אלו יאיץ את קצב ההצלחה בעסק שלכם ויחסוך לכם המון כסף בטווח הרחוק.

בחברת השילוח הבין לאומית שניהלתי מצאנו ליקויים רבים במחלקת הלוגיסטיקה. תחום רגיש מאוד שכל טעות עלולה לעלות לנו אלפי דולרים אם לא עשרות. התהליך היה מסורבל מה שלקח למתאם לוגיסטיקה הרבה זמן לטפל במשלוח אחד, הם היו מפספסים טפסים חשובים, ועושים מידי יום פעולות שחוזרות על עצמן במקום לרכז אותן ולחסוך זמן. ישבתי עם כל אחד מהעובדים והקשבתי להם, שמעתי את הקשיים שהם חווים ונתתי להם מקום להציע פתרונות שיעזרו להם. למדתי כל צעד בתהליך שהם עוברים ואז כתבתי מדריך מפורט ומובן למחלקה זו על כל שלב בעבודה, שכלל פתרונות ושינויים מהותיים בהתהליך שהם עוברים. אתם לא תאמינו כמה כסף חסכנו על טעויות שהצטמצמו באופן משמעותי וזכינו בעובדים שהיו מרוצים יותר מהתפקיד שלהם משום שהם היו הרבה פחות מתוסכלים.4. סיכון מחושב


המון לקוחות שואלים אותי האם לקחת סיכונים? ואם כן אלו סיכונים לקחת? איך מזהים סיכונים שהם צריכים להתרחק מהם כמו אש?

כל עסק חייב לקחת סיכונים. כאלו שהלב דופק והולכים על זה, ככה מצליחים.

אך אין חוקיות לגבי סיכונים שהרי אם הייתה איזושהי נוסחה כולנו היינו עכשיו על הר פיננסי עם המון עצי מטבעות. מה שעובד עבורי כשאני לוקחת סיכונים זה לשאול את עצמי שתי שאלות:

האחת: עד כמה אני באמת מאמינה בצעד שאני עומדת לקחת?

השניה: אם אני אאבד את הכסף שהשקעתי האם זה יכאב אך אוכל לצאת מזה או שהצעד הזה ימוטט את העסק שלי?

אם התשובה היא שזה לא יהיה קל אבל אני אוכל לספוג את ההפסד אני אקח את הסיכון. וזה עבורי הכי קרוב לסיכון מחושב וכך פעלתי שוב ושוב בכל עסק שלי גם כשהיה מדובר בסכומים גדולים מאוד.

בעת לקיחת סיכונים התחשבו בפרמטרים כגון היבט כלכלי, שיווקי, עשו מחקר, קבעו מטרות, תצפו לטעויות והיו מוכנים לשנות כיוון כשהן קורות.5. משימות זה דבר נהדר


בין אם יש לכם עובדים נהדרים ובין אם אתם לבדכם בעסק. תסתכלו סביב ותמצאו שיש סביבכם אנשים מוכשרים. אבל איך משחררים?! הרי הרבה מאיתנו פועלים מתוך מחשבה שאני אעשה את זה בצורה הכי טובה! כמובן שמה שקורה זה ההפך הגמור. אנחנו פשוט לא מגיעים למשימה.

בתור בעלי עסקים שיש לנו גם חיים אישיים (בין שאר הטייטלים שלנו) יש לנו עומס מטורף.

קשה לשחרר... מי כמוני מבינה. אך לכם יש משהו מיוחד! אתם מנהלים או בעלי עסקים ולא הגעתם לנקודה זו במקרה. זאת אומרת שיש לכם ראייה שונה, רחבה, שאתם מעולים במתן פתרונות יצירתיים ועוד המון יכולות נהדרות ומיוחדות.

תנו לעובדים משימות ותנהלו אותם מאשר לעשות אותם בעצמכם. אדם שטועה הוא אדם לומד. היו שם עבורם ותבינו את מקור הטעות. רק כך תוכלו להתפנות למשימות המותאמות לכם.

כשמשהו מתקלקל בבית אנחנו קוראים לאיש מקצוע. אז למה בעסק שלנו אנחנו פונים לחבר/בן משפחה שיבנה לנו אתר, לוגו... לעיתים רחוקות זה עובד אך אני מאמינה בלעשות דברים על הפן המקצועי ביותר. תבנו תקציב לפרוייקט ופעולה זו תניב לכם תוצאות מקצועיות שהמוצר והשירות שלכם יראה ברמה גבוהה וימכר יותר.


אז לאחר שעשינו קצת סדר, אומר לכם שעסק מצליח הוא אחד עם היד על הדופק, מרגיש כל פעימה, פועל מתוך כנות וחיבור אמיתי לאני מאמין שלו, אחד שאוהב את מה שהוא עושה ומתרגש מכך.


אשמח לשמוע על ההרגלים שאתם מאמינים שעוצרים אתכם ואיך אתם מתמודדים איתם.

מוזמנים לכתוב לי ולשתף, אשמח לענות באופן אישי.


0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
הירשמו לקבלת התראה על פוסטים חדשים בבלוג שלי

תודה על ההרשמה, מבטיחה לשלוח רק דברים מעניינים